Kaip pereiti prie ajurvedinės mitybos

0
677

Šiuolaikinė vidutinio statistinio europietiško megapolio gyventojo mityba ženkliai skiriasi nuo natūralios, prigimtinės. Senovės mokslas – ajurveda, mus moko įsiklausyti į save ir rinktis savo  mitybos racioną atitinkamai savo individualiai kūno konstitucijai, metų ir dienos laikui, geografinei padėčiai bei klimatui, o masiniai supermarketai riboja mus ir nukreipia mažiau sveikų pasirinkimų kryptimi. Tačiau maitintis taisyklingai galima net visuotinės urbanizacijos sąlygomis; svarbiausia žinoti, kaip tai padaryti. Siūlome pradėti nuo virtuvės erdvės paruošimo, juk nuo jos energetinės būklės priklauso ir gaminamo maisto kokybė, ir jūsų sveikata.

Taigi 10 taisyklių kaip pereiti prie taisyklingos mitybos pagal ajurvedą:

1.  Laisva virtuvės erdvė. Atsikratykite visų įrankių, prietaisų ir indų, kurių nenaudojate. Atviroje, neapkrautoje ir neužstatytoje erdvėje energija juda lengviau, o tai įtakoja tiek proto ramybę, tiek ir gaminamo maisto kokybę.

2. Senienų atsikratymas. Pašalinkite visus senus prieskonius, užšaldytus ir konservuotus produktus. Dauguma ilgai laikomų produktų praranda savo maistingąsias savybes ir su laiku tampa tamaso (neišmanymo, apatijos, depresijos ir t.t) šaltiniu.

3. Švari virtuvė. Laikykite virtuvės baldų paviršius švarius ir tvarkingus. Tvarkos palaikymo būtinybė aiški visiems, tačiau be viso kito, tvarkingoje virtuvėje taip pat lengva sudėlioti savo mintis ir lengvai pasiekti norimų rezultatų kulinarijoje.

4. Atgal prie ištakų. Pakeiskite kai kuriuos elektrinius prietaisus rankiniais. Pavyzdžiui, nuoseklus prieskonių trynimas grūstuve ne tik tiesiog taupo elektros energiją, bet ir ramina nervus, yra tikra meditacija.

5. Nauji atradimai. Pradėkite pažintį su jums naujais produktais – skirtingomis daržovių, grūdų, ankštinių, prieskonių rūšimis. Sąmoningai pažvelkite į produktų pasirinkimą, kad gautumėte pakankamai maistingųjų medžiagų ir vitaminų kiekvieno valgymo metu. Įvairovė padės pamilti sveiką maistą ir pripildys jūsų stalą naujais skoniais.

6. Kūrybiškas požiūris. Gražus patiekalų pateikimas stimuliuoja apetitą ir gali tapti efektyviu būdu nustebinti ir pradžiuginti artimuosius.

7. Sveikas dialogas. Palaipsniui įvesdami naujus produktus ir patiekalus į savo mitybos racioną, aptarkite jų naudą su artimaisiais, su kuriais dalinatės maistu. Jūsų pasikeitimai bus sėkmingi tik tuo atveju, jei jūs juos pastiprinsite logiškais ir suprantamais paaiškinimais.

8. Pajausti save. Atkreipkite dėmesį į savo emocinę būseną: esant nervinei įtampai skirkite keletą minučių tam, kad giliai pakvėpuotumėte, prasivėdintumėte ir atrastumėte balanso būseną. Niekada negaminkite būdami negatyvių emocijų būsenoje, juk jos persiduoda maistui.

9. Metų laikai. Sudarykite meniu ir parinkite produktus atitinkamai metų laikui ir jūsų geografinei vietovei. Taip jūs užtikrinsite sau tinkamiausią bei naudingiausią maistą, parinktą jums pačios gamtos.

10. Prieš ir po. Įveskite virtuvės erdvės apvalymo ceremoniją prieš maisto gaminimą ir po valgio. Tai pavers rutininį organizmo papildymą maistu į tikrą rimtą procesą ir svarbų ritualą.

Įveskite pakeitimus į savo įprastą rutiną žingsnis po žingsnio. Jeigu pereinate nuo įprastos šiuolaikinės mitybos, kurios pagrindą sudaro mėsos produktai ir aiškaus valgymo reglamento trūkumas, tai pradėkite nuo vartojamų maisto produktų peržiūros: pakeiskite šaldytas ir konservuotas daržoves šviežiomis, gyvulinės kilmės riebalus ir margariną kokybiškais augaliniais aliejais, miltinius produktus pilnagrūdžiais ir t.t. Pradžioje laikykitės įprasto maisto gaminimo stiliaus, bet palaipsniui įvedinėkite sąmoningos kulinarijos principus.

Facebook komentarai