Pasninkas – kūnui, protui, sielai apvalyti?

0
545

Kažkas gali pagalvoti, kad žmonės anksčiau pasninkaudavo, nes neturėjo ko valgyti, buvo labai prietaringi, bijojo Dievo ar panašiai. Dabar, kai maisto pakankamai, Dievu nieks negąsdina – kam badauti? Dėl sveikatos? Bet ar tai tikrai sveika? Be to, kalbant apie sveikatą – lentynos pilnos vitaminų, papildų ir kitokių gėrybių.

Kad ir kaip sveikuoliškai gyventume: sportuotume, pirktume tik „eko“ ženklu pažymėtus produktus, valgytume visada laiku – vargu ar pavyks visiškai neužteršti savo organizmo. Stresas, miesto oras, o ir neišvengiamas konservantų bei pesticidų kiekis maiste (na, nebent valgome viską iš savo nuosavo daržo) nuodija mūsų kūnus. O kur dar vaistai, buitinė chemija ir t. t. Todėl, kaip laikas nuo laiko nuvalome dulkes ir išplauname grindis, patartina pasirūpinti ir savo kūno švara.

Pasninkas – tai būdas apvalyti ir sustiprinti savo organizmą. Ką apie tai sako mokslininkai?

  1. Pasninkaujant iš organizmo pradedami šalinti toksinai, šlakai, gleivės ir pan.
  2. Organizmas pradeda naikinti pasenusias ar pažeistas ląsteles, o tai padeda jam atsinaujinti.
  3. Badaujant jau po 36 valandų stipriai suaktyvėja imunitetas, nes organizmas pradeda gaminti naujus baltuosius kraujo kūnelius, kurie kovoja su infekcijomis.
  4. Atlikus tyrimus buvo nustatyta, kad pasninkavimas padidina ląstelių jautrumą insulinui, tai labai svarbu diabetikams. O taip pat ir sveikiems žmonėms. Esant sumažėjusiam ląstelių jautrumui insulinui, jo pagaminama daugiau negu reikia, o tai padidina vėžio ir širdies kraujagyslių ligų riziką.
  5. Moksliniai tyrimai rodo, kad nuolatinis dienos kalorijų normos sumažinimas prailgina gyvenimo trukmę. Bet labai retas žmogus sugebėtų kasdien ypač saikingai valgyti. O dar juk būna šventės, gimtadieniai. Tačiau nustatyta, kad tokio pat rezultato galima pasiekti ir kasdien valgant įprastą maistą, bet reguliariai pasninkaujant po vieną dieną.
  6. Paradoksas – reguliariai pasninkaujantys žmonės turi daugiau energijos. Pačio pasninko metu, jei organizmas labai užsiteršęs, vykstant apsivalymo procesams, žmogus gali jaustis silpnai.

Natūraliai ir žmonės, ir gyvūnai susirgę praranda apetitą ir tai padeda jiems greičiau pasveikti. Badaujant suaktyvėja imunitetas. Gyvybinės jėgos, kurios virškintų maistą, panaudojamos organizmo sveikimui ir atsinaujinimui.

Egzistuoja toks peršalimo gydymo būdas: tik pastebėjus pirmuosius simptomus, reikia vieną parą nustoti valgyti bet kokį maistą ir gerti tik karštus gėrimus ar arbatas. Taip pat būtina atsisakyti cukraus ir nevartoti pieno. Galima vartoti medų. Ir iš tikrųjų besibaigiant pasninkavimui beveik visiškai pranyksta sloga ir visi kiti nemalonūs peršalimo simptomai. Tiesiog per maždaug parą laiko nevalgymo iš organizmo išsivalo gleivės ir sustiprėjęs imunitetas nugali virusą. Tada svarbu neprisikimšti pilvuko, nes peršalimas gali greitai atsinaujinti. Galima pasigaminti lengvą daržovių troškinį, sriubos ar pan.

Kažkas gali pagalvoti, kad žmonės anksčiau pasninkaudavo, nes neturėjo ko valgyti, buvo labai prietaringi, bijojo Dievo ar panašiai. Dabar, kai maisto pakankamai, Dievu nieks negąsdina – kam badauti? Dėl sveikatos? Bet ar tai tikrai sveika? Be to, kalbant apie sveikatą – lentynos pilnos vitaminų, papildų ir kitokių gėrybių.

Pasninkas žinomas nuo senų senovės

Garsusis mokslininkas Pitagoras prieš atskleisdamas savo mokiniams didžiąsias žinias liepdavo jiems pasninkauti 40 dienų. Jis manė, kad tik taip jie tinkamai apvalys protą, kad galėtų suvokti didžiąsias paslaptis. Taip pat ir Jėzus Kristus prieš pradėdamas skelbti didžiąsias tiesas badavo 40 dienų. Prieš visas didžiąsias krikščioniškas šventes visada būdavo pasninko laikotarpis. Pasninku siekta apvalyti kūną ir sielą.

Badavimas ne tik apvalo organizmą nuo šlakų, bet ir praskaidrina protą. Kaip teigia Bregas Polis, garsusis badavimo meistras, po kelių badavimo dienų protas labai nuskaidrėja, lengviau suvokti ir įsidėmėti sudėtingus dalykus. Taip pat pagerėja gebėjimas greičiau priimti sprendimus, sustiprėja atmintis, protas tampa skaidrus, atsiranda daugiau energijos. Jis teigia, kad badavimas – tai fizinis, protinis ir dvasinis apsivalymas.

Pasninkaujant taip pat vystosi žmogaus charakteris. Badaujant stiprėja valios jėga, nuoseklumas, auga vidinė galia. Žmogus išmoksta suvaldyti save, sutvardyti liežuvio ir pilvo poreikius, tai stiprina jo intelektą. Tokiam žmogui gyvenime yra lengviau pasiekti užsibrėžtus tikslus, nes visada dėl didesnio gėrio ateityje reikia paaukoti kažką būtent dabar.

Galbūt jums teko girdėti apie „Marshmallow“ testą? Vaikas gaudavo vieną zefyrą ir galėdavo jį iš karto suvalgyti arba galėdavo palaukti dar 15 minučių ir gaudavo antrą tokį patį zefyrą. Vieni vaikai iš karto suvalgydavo zefyrą, o kiti išlaukdavo antrojo zefyro ir tada juos abu skaniai suvalgydavo. Vėliau tyrimais buvo pastebėta, kad vaikai, kurie galėdavo išlaukti antrojo zefyro, gyvenime pasiekė geresnių rezultatų: išsilavinime, kūno masės indekse ir kituose gyvenimo kokybės vertinimo rodikliuose.

Religinis pasninkas

Pasninkavimas ir badavimas labai paplitęs visose religijose, bet šiame nelabai religingame amžiuje mažai kas paiso pasninko laikotarpių. Tačiau anksčiau daugybė tikinčių žmonių pasninkaudavo. O tokio pasninko tikslas būdavo apvalyti protą, širdį, kad geriau suvokti ir priimti į save Dievą. Žydai turi netgi atskirą traktatą „Megillat Taamit“, kuriame aprašoma 25 badavimo dienos. Pasninkauja ir musulmonai per ramadano mėnesį. Vaišnavai pasninkauja „ekadašio“ dienomis, maždaug du kartus per mėnesį, taip pat per kai kurias didžiąsias šventes. Krikščionybėje priimta pasninkauti penktadieniais ir prieš religines šventes. Peršasi išvada, kad tiesiog būdami religingais žmonėmis – būtume daug sveikesni.

Kas vyksta badaujant

Badaujant (ypač pirmus kartus) galite jausti silpnumą, galvos svaigimą – tai dėl to, kad organizmas metų metus sandėliuotas toksiškas medžiagas pradeda šalinti iš jūsų organizmo ir dalis kenksmingų medžiagų, prieš pasišalindamos iš organizmo, pirmiausia patenka į kraują. Toks yra apsivalymo procesas. Tačiau po to jūs pajausite energijos antplūdį, visas organizmas atsinaujins ir atgis. Jūsų kūno pojūčiai paaštrės, pradėsite geriau jausti skonius, jums mažiau norėsis nesveikų, o daugiau sveikų ir natūralių maisto produktų. Pradėsite geriau jausti, ko reikia jūsų organizmui. Jūs pasisotinsite mažesniu maisto kiekiu.

Kartais, kai protas yra labai neramus ir įsakinėja mus, ką daryti, mes nors ir ištveriame pasninko dieną, kitą dieną iškyla didelė tikimybė persivalgyti. Neramus protas nori atsigriebti už pasninko dieną, todėl reikia užbėgti tam už akių ir apgalvoti, ką ir kiek valgysime dieną po pasninko. Tą diena, kaip ir dieną prieš, reikėtų rinktis daug ląstelienos turintį ir lengvai virškinamą maistą.

Kaip teisingai atlikti vienos dienos pasninką?

Jei niekada nepasninkavote, patariama pasninkauti ne ilgiau negu vieną dieną. Norint pasninkauti ilgiau, reikėtų pasitarti su specialistu ar didelę pasninkavimo patirtį turinčiu žmogumi. Vienos dienos pasninkas gali būti sausas, jo metu nieko nevalgome ir negeriame. Tai pat galima rinktis pasninkauti tik su vandeniu – geriame tik vandenį (į vandenį galima įlašinti šlakelį citrinos sulčių ar įdėti medaus). Pasninkauti galima ir vartojant tik gėrimus, pavyzdžiui, sultis – nors tai jau dažniau vadinama apsivalymo dieta. Stipriausias yra sausas pasninkas. Tačiau Polis Bregas teigia, kad vandenį gerti būtina (jis pataria distiliuotą), nes juo išplaunami toksinai ir šlakai iš organizmo. Kiekvienas turėtų pasirinkti pagal skonį ir galimybes.

Pasiruošimas pasninkui prasideda dieną prieš

Tą dieną reikėtų valgyti daugiau ląstelienos turintį, lengvą ir šviežią maistą. Lengvą vakarienę pavalgyti ne vėliau 6 val. vakaro. Visą ateinančią dieną pasninkauti, o kitos dienos rytą priimti pirmąjį maistą arba gėrimą, priklausomai nuo pasirinkto pasninko. Jeigu pasninkavote sausai, kitos dienos rytą galite pradėti stikline vandens su šaukšteliu medaus ir šlakeliu citrinos sulčių, kurios padeda atgauti jėgas. Jei pasninko dieną gėrėte vandenį, galite išgerti šviežiai spaustų sulčių, kurias patarčiau atskiesti vandeniu arba suvalgyti šviežių vaisių. Įpusėjus dienai galite pasistiprinti salotomis arba troškintomis daržovėmis. Svarbiausia, kad maistas būtų lengvai virškinamas.

Pasninkavimas mažai suprantamas didžiajai masei žmonių, todėl, kad apsaugotumėte savo entuziazmą ir pasiryžimą, geriausia niekam to nepasakoti, nebent tiems, kas jus palaikys. Nes ne visi jus supras, kažkas gali išsigąsti dėl jūsų sveikatos. Visa tai, gali sutrukdyti jums išlaikyti tvirtą tikėjimą ir pasiryžimą. O patyrę badavimo naudą organizmui ir būdami tvirti savo įsitikinimuose, skleiskite šią žinią kitiems. Tegu visi tampa sveikesni!

P. S. Mėnesio eigoje yra ypatingos dienos, kurios, dėl Mėnulio įtakos mūsų kūnui, gali sustiprinti pasninkavimo naudą daugybę kartų tiek kūnui, tiek sielai.

Facebook komentarai